Algas võistluse Küberolümpia 2017 eelvoor

Fotol Küberolümpia  2015 osalejad

27. mail algas Küberolümpia võistluse eelvoor. Üheksa päeva jooksul on võimalik osalejatel lahendada nelja erinevat missiooni, milles tuleb puhastada pahatahtlike välisjõudude rünnakud virtuaalriigi Atlantise drooniliikluse vastu. Missioone on kahte liiki – kaks kerget ja kaks rasket -, et seeläbi leida parimad 30 osalejat, keda kutsutakse juulis toimuvale põhivõistlusele.

Eelvooru võistlustulle astub 101 huvilist, kellest 14-19-aastaseid osalejaid on kokku 59, esindades 37 erinevat haridusasutust üle Eesti. Konkurents kümnele edasipääsukohale on tihe – edasi pääseb vaid iga viies. 20-25-aastaseid osalejaid on kokku 42, kes esindavad nii seitset haridusasutust, erinevaid ettevõtteid kui ka elukooli. Konkurents kahekümnele edasipääsukohale on 2:1.

Võistluse eelvoorus osalevad järgmiste kutsekoolide õpilased: Tartu Kutsehariduskeskus, Tallinna Polütehnikum, Pärnumaa Kutsehariduskeskus ja Viljandi Kutseõppekeskus.

Võistluse korraldajad palusid osalejatel hinnata oma oskuseid ning selgus, et mõlemad vanuseklassid hindavad neid keskmiselt hindega 2-2,2 ehk väärtuseks on algaja spetsialisti ja kesktaseme vahelised oskused. See näitab, et osalejate oskused on ühest äärmusest teise, on osalejaid, kes hindavad ennast hindega 4,5, kuid on ka neid, kes soovivad ennast lihtsalt proovile panna ja teada saada, mida Küberolümpia endast kujutab.

Nooremad võistlejad peavad enda tugevaimateks oskusteks veebiturvalisust, operatsioonisüsteemide turvalisust ja ka esinemisoskusi. Juba elu näinud spetsialistid ehk vanem vanuseklass on ettevaatlikumad oma oskuste hindamisel ja toovad välja, et nad on tugevad pigem veebiturvalisuses, turvalises programmeerimises ja operatsioonisüsteemide turvalisuses.

Kõige nõrgemateks oskusteks peetakse nii krüptomõistatusi, pöördkonstrueerimises (reverse engineering) ja kohtuekspertiisis (forensics) kui ka mobiiliturvalisust, noorem vanuseklass toob välja ka läbistustestimise (penetration testing). See on ka arusaadav, et nendega puututaksegi palju vähem elus kokku. Põhivoorust edasi pääsejatel on aga võimalik saada ka vastavas valdkonnas lisakoolitust, et esindada Eestit vääriliselt.

Küberolümpia idee autor, ellukutsuja ja suurtoetaja on Kaitseministeerium. Peaauhinda, sõitu European Cyber Security Challenge 2017-le, toetab Eesti Interneti SA. Ürituse korraldab Tallinna Tehnikaülikooli Küberkriminalistika ja Küberjulgeoleku Keskus ning viib läbi RangeForce Eesti Infotehnoloogia Kolledžis.

Kvalifikatsioonivoor toimub 27. maist 4. juunini internetis ja lõppvõistlus toimub 15. juulil 2017 Tallinnas.
Lisainfo: www.kyberolympia.ee