Disainiõpilased avavad näituse: “Ma ei saa hingata”

Neljapäeval 18. juunil kell 16 avavad Kuressaare Ametikooli disainiosakonna endised ja praegused stilistiõpilased Disainimajakas ühise fotonäituse “MA EI SAA HINGATA”.

Meri kannab kaldale hunnikute viisi plasti, kile lämmatab loomi ja linde, inimesed ägavad tarbetute asjade koorma all. Kõike on liiga palju – arvamusi, eelarvamusi, halbu uudiseid, halbu valikuid, meediaruum taob ikka ainult tarbimise trummi, postkast sülgab näkku parimaid pakkumisi, teistmoodi inimeste pihta pillutakse pilkeid nii päriselus kui online-maailmas. Pilgud ekraanidel, zombistume, kõrbevad suhted, hanguvad tunded, tuhmuvad värvid ja maailmavaade muutub mustvalgeks. On lämbumise tunne.

Stilisti-eriala õpilased said sügissemestril ülesande lavastada ühiskonnakriitiline foto teemal, mis nende hinge puudutab. Ise tuli leida modellid, valida võttepaik, luua stilistika ning viimistleda lõpuks valminud foto näituseformaati. Juuksuriõpilased olid abis soengute tegemisel, meigid tegid õpilased ise.

Stilistide juhendaja Gea Promet tõdes, et õpilased valisid väga isiklikud teemad, mistõttu näitus vaatajat eriliselt puudutab. Nii põhikoolijärgsed kui täiskasvanud stilistid räägivad läbi fotode kogu ühiskonna valupunktidest, juhtides tähelepanu sellele, mida peaksime tegema ise paremini, millesse peaksime suhtuma paremini, mida peaksime märkama, kus appi tõttama, kus mõistma. Maailma muutmine algab iseendast ja Kuressaare ametikooli õpilased alustasid iseendast.

Näitus käsitleb nii suuri ja paljuräägitud teemasid, kuid toob päevavalgele ka need, mida pimeda väikese toa tagumise seina ääres olnud riidekapis peidus on hoitud. Millest ei peeta isegi heaks tavaks rääkida. Nüüd on nad toodud päevavalgele ja ootavad kaasarääkimist. Äratundmist. Mõistmist.

Näitus on Kuressaare Ametikooli Disainimajaka galeriis avatud 30. septembrini.

FOTOD:

Maili Kasemets, “Sünnipäev”. Autor valutab südant selle pärast, et sotsiaalne suhtlus on kolinud suures osas internetti, nutitelefonide lummusest pole pääsu ka olukordades, kus inimesed on päriselt pidulauda kogunenud. Modellid stilistiõpilased ja nende sõbrad ja sugulased: (vasakult) Kersti Sepp, Liisa Niit, Kirke Süld, Anne Erikson, Tõnu Veldre, Lembi Randma, Margit Kuus, Rita-Livia Erikson, Ella Rose Matthews.

Kirke Süld, “Plasti äng”, mis inspireeris ka näituse pealkirja ja plakati kujundust, küsib, miks me tarbime nii palju plasti – kas vabatahtlikult? Tahtevastaselt? Pealesurutult? Modell Eleri Kupits.

Merit Reismaa fotoseeriat “Perekond” kannab mõte, et armastus on kõige olulisem. Liiga lihtne on mustvalge maailmavaatega võimalikud sõprussuhted vihkamisega asendada. Aga armastus on värvipime ja eelarvamustest prii. Modellid perekond Robertson.