Eesti noored meistrid panevad ennast peagi proovile Euroopa kutsemeistrivõistlustel

22.–26. september toimuvad Grazis Euroopa kutsemeistrivõistlused EuroSkills 2021. Ligi 400 andekat noort üle Euroopa hakkavad võistlema 38 kutsealal. Kaks korda viiruse tõttu edasi lükkunud suurvõistlus ootab osalema ka Eesti noori meistreid.

Eestit läheb esindama 17 noort 14 võistlusalal: ehitusviimistlus, keskkonnatehnika lukksepp, müürsepp, plaatija, keevitaja, veebiarendaja, graafiline disainer, kokk, restoraniteenindaja, vastuvõtu administraator, sõiduautotehnik, rätsep, maastikuehitus ja ettevõtlus. Kolme viimase ala puhul on tegu paarisvõistlusega.

Võistlema jõuavad Eesti parimad noored kutsekoolide õpilased või vilistlased, kel paljudel selja taga kohalikud „Noore meistri“ võistlused ja võidud. Restoraniteenindaja Karl-Kevinil, müürsepp Veikol ja ehitusviimistleja Katrinil on suurvõistluse kogemus olemas. Nemad esindasid Eestit 2019 aasta maailma kutsemeistrivõistlustel Kaasanis. WorldSkills’ilt on Karl-Kevinil ette näidata kutsemeistrlikkuse medal!

Rõõm on näha nii palju särasilmseid noori, kes on oma erialavalikuga rahul ja teevad seda, mida armastavad. „Maastikuehituse juures paelub mind kõik. Saan oma kätega luua seda, mis ühes aias olema peab. Võtan oma eriala kui hobi ja sellest tingituna töö lausa lendab käes,“ räägib maastikuehitaja Kerli Väinsar.

Rätsepatööd kiidab Merilin Kähar, kellele meeldib kogu protsess, kuidas kavandist saab lõpuks valmis toode, väikeste eriliste elementidega, mis teevad unikaalse rõiva. „Mulle meeldib lisada enda õmmeldud asjadele väikeseid huvitavaid elemente, kas siis tikand või mõni värviline element.“

Turimisvaldkonnast vaimustub vastuvõtu administraator Olesja Tumilovitš. “Turism ei ole raamatul baseeruv õpe, vaid praktikapõhine. Turismivaldkonna eriala on huvitav ja loominguline, seotud psühholoogiaga: inimeste mõistmine ja aitamine, suhtlemine ning klientide meeleolu ja kogemuste mõjutamine. Teenindamine on lihtsalt minu asi! Tunnen enda nagu kala vees. Vastuvõtus olen mina hotelli nägu – minust sõltub külalise esmamulje teenusest. Hotelliteeninduses hindan ma energiavahetus enda ja klientide vahel ning see on suur võimalus enesearendamiseks.”

Oma tööd armastab ka ehitusviimistleja Katrin Ansper. “Mina valisin ehituse, kuna soovisin, et minu töö oleks nõutud ka aastakümnete pärast. Ehitus on ja jääb. Lisaks on ehituses palju suundi ja võimalusi end täiendada. Viimistlejana on minu eesmärgiks luua silmailu pakkuv, kauakestev ja kvaliteetne tulemus. Võib öelda, et olen muutunud selle erialaga perfektsionistiks.“

Ettevõtluse lahinguks on valmis Frank Karro ja Sander Aukust. „Oma eriala juures meeldib mulle valikuvabadus ja areng. Ettevõtlus nõuab teadmisi mitmest valdkonnast ning on ülimalt mitmekesine. Rutiini tekkimine pole võimalik. Üldine maailmapilt on märkimisväärselt laienenud ja laieneb edaspidigi. Seoste loomine tuleb loomulikumalt ning tunnetus teatud küsimustes on kas muutunud või parenenud. Antud valdkonnaga tegelemine aitab kasvada mul inimesena ning paneb arenema erialaselt,“ avab oma võistlusala Frank.

„Ettevõtlus on valdkond, kus ei ole lage ja sellest tekkiv vabadus on minu jaoks kõige motiveerivam faktor. Mulle meeldib, et saan ise määrata, millises valdkonnas ja milliste ülesannetega ma tegelen, ning saan seejuures maailmale väärtust luua. Ettevõtlus muudab inimest loovamaks ja paneb nii äris kui mujal elus märkama võimalusi probleemide lahendamiseks või millegi paremaks muutmiseks. Ettevõtlus paneb inimese oma piire kompama ja surub täit potentsiaali saavutama. Tänu ettevõtlikkusele sünnivad maailmas paljud positiivsed muutused ja uued avastused,“ lisab Sander.

Võistluse edasilükkamine viiruse tõttu on proovile pannud ka meie võistlejate kannatuse ja ettevalmistusprotsessi. Näiteks on pidanud plaatija Matheus Leemet ajateenistust edasi lükkama. „Kuna meil suvel veel võistlusjoonist käes ei olnud, siis sel ajal ei saanud nii palju harjutada ja suvel kaitseväkke minemine kindlasti raskendas harjutamise võimalusi. Kuid EuroSkills’il osalemine on ainulaadne võimalus ja kindlasti ootan seal võistlemist,“ lisab Matheus.

Õnneks pole kellegi võistlusvaim raugenud. „Võistlust on küll mitu korda edasi lükatud aga olen valmis lõpuks minema, kuna seda aega on oodatud ja igapäevaselt trenni tehtud. Olen palju võistlustele mõelnud, jooniseid vaadanud ja läbi arutanud, mida ja kuidas teha, millest alustada,“ kommenteerib maastikuehitaja Egert Aug.

„Minu motivatsiooniks on see, et ma võtan oma eriala kui hobi, nii ei tulegi motivatsioonipuudust. Ettevalmistus läheb suurepäraselt, kuna saan harjutada ka väljaspool kooli,“ lisab müürsepp Veiko Kook.

Paarisvõistlusel on parimaks toeks loomulikult võistluskaaslane. „Mul on super äge tiimikaaslane, keda ei taha alt vedada, ja juba see on piisav motivatsioon, et edasi minna,“ tõdeb rätsep Carl-Henry.

Eesti delegatsiooniga saad tutvuda www.kutseharidus.ee/euroskills2021.
Võistlejate tutvustusi ja võistluse kajastamist saad jälgida Kutsehariduse facebooki lehel
www.facebook.com/kutseharidus.ee.
Võistluste ametlik leht www.worldskillseurope.org