Kutsekoolid üle Eesti kutsuvad Oskuste ÖÖle

„Teadlaste öö, muuseumiöö, ööraamatukogu, ööülikool, ööjooks, muinastulede öö… suurepärased sündmused, üks kirevam, arendavam, võimalusterohkem ja loovam kui teine. Just seepärast ka Oskuste ÖÖ. Oskuste ÖÖle on oodatud kõik, kel kirge ja soovi areneda, kes tahavad rohkematest õpivõimalustest teada saada ja loovusel lennata lasta.

Miks just öö? Sellepärast, et öö on aeg, mil saame oma unistustele mõelda ja mõtted korrastada. Ja miks just oskuste öö? Sellepärast, et oskustes on jõud, mis viib meid unistuste teostamiseni. Aastal 2018 sai alguse sündmuste seeria nimega Oskuste ÖÖ, mil kutseharidusasutused hoiavad uksi valla ja ootavad töökodadesse, töötubadesse, avatud tundidesse ja loengutesse sõna otseses mõttes kõiki huvilisi“, avab Oskuste ÖÖ mõtte Tallinna Ehituskooli kommunikatsioonijuht Liisi Tomingas.

Tartu Kutsehariduskeskuse turundus-ja kommunikatsioonijuht Kaire Mets korraldab Oskuste ÖÖd oma koolis teist aastat ja teab, et oskusteta ei saa praegu ega tulevikus. „Tõsi, eluks vajalikud oskused muutuvad – näiteks sulepeaga kirjutamise asemel tuleb nüüd hoopis arvutiprogramme kasutada ning tulevikus võib juhtuda, et autojuhtimise oskuse asemel tuleb osata iseliikuvat autot programmeerida. Aga oskused ise ei kao kuhugile, pigem muutuvad ning sunnivad ikka ja uuesti õppima.„

„Oskuste ÖÖle ootame nii noori kui peresid ja täiskasvanuid. Omalt poolt tahame pakkuda meelelahutust, muusikat, lihtsalt toredat ajaveetmise kohta, kus tegevust leiab nii laps kui lapsevanem. Meil on sisukas non-stop lavakava, kus muusikute Lauri Pihlapi ja Siim Koppeli kõrval saab näha KVARK teadusteatri etendust, vaadata kuidas žolonglöörib showbaarmen, vaadata meie kooli ja EKA vilistlase Annika Kiidroni meestekollektsiooni aga ka õpilaste moe- ja soengushowd ja muudki. Lisaks tuleb Oskuste ÖÖle youtuber Martti Hallik“, lisas Mets.

„Eelmise aasta oskuste ÖÖ on saanud palju positiivset vastukaja. Koolimajad on rahvast täis ja tegevusi jagus igale maitsele. „Meie mullune Oskuste ÖÖ üritus oli popp ja mitmekesine ja tõi koolimajja ligikaudu 400 inimest ja sel aastal loodame vähemalt sama põnevat programmi pakkuda. Oskused ja ise tegemine peab olema äge asi, midagi mille üle kõik ise rõõmu ja uhkust tunda saavad! Seda toredat enda oskuste üle uhke olemise tunnet tahame pakkuda ka tänavusel oskuste ÖÖl, olgu siis meistriklassis uusi oskusi õppides või meisterdamise alal oma loovust ja näpuosavust arendades. Ja melu ikka ka!“, ootab Kaire Mets uut üritust.

Ka Tallinna Ehituskool on võtnud aastal 2019 Oskuste ÖÖ ette veelgi suurema ja mahukamana võrreldes aastaga 2018. Sel korral saab tutvuda Tallinna Ehituskooli kaheksa erineva valdkonnaga: restaureerimise, mööblirestaureerimise, plaatimise, müürsepa tööde, pottsepa tööde, elektritööde, viimistluse ja maastikuehituse valdkondadega. Pedagoogid ja õppurid on 17. oktoobril 2019 hilistel õhtutundidel koolimajas ja töökodades, et näidata enda erialade ilu ja võlu.

Järvamaa Kutsehariduskeskuse arenguspetsialist Valev Väljaots julgustab kõiki osalema: „Oskuste ÖÖ on nagu Avatud talude päev, ainult õhtul. Oma uksed avavad ametikoolid üle Eesti ja seda selleks, et näidata kutsehariduse suurepäraseid võimalusi uute oskuste omandamiseks. Aga ka selleks, et tulla lihtsalt sõprade või perega ja veeta üks tore sügisõhtu põnevate ettevõtmistega. Igapäevaselt ei mõelda selle haridusliigi olemusele, aga vahel võiks ju huvi tunda, et mis nad seal „aia taga“ teevad. Kui avatud uste päevad on paljuski mõeldud kooli tulijatele, siis Oskuste öö on ikka kõigile – olgu selleks lasteaialaps või pensionär. Järvamaa kutsehariduskeskuses on nad saanud kõik traktori rooli keerata või hobusega sõita või keevitada või müüri laduda või… No tegevusi on palju. Selleks tuleb kohale tulla. Ootame!“

17. oktoobril toimub Euroopa kutseoskuste nädala raames Eestis suur kutsekoolide ülene Oskuste ÖÖ. Neljandat aastat toimuva Euroopa Komisjoni aktsiooniga on ühinenud Eesti kutsekoolid, kes korraldavad teist aastat erinevaid oskusõpet tutvustavaid sündmusi – Oskuste ÖÖd. Kutsekoolides üle Eesti on sel õhtul avatud mitmed põnevad töötoad ning toimub palju oskustega seotud tegevusi.

Täpsem info kutsekoolide tegevuste kohta www.kutseharidus.ee