Parimad kutseõppurid lähevad Venemaale WorldSkills kutsemeistrivõistlustele Eestit esindama

WorldSkills 2019 toimub 22.–27.08.2019 Kaasanis. Esindatud on rohkem kui 60 riiki ja toimub 56 erinevat võistlust. Eestit esindavad 13 noort 12 võistlusalal: ehitusviimistleja, plaatija, müürsepp, maastikuehitaja (2-liikmeline meeskond), kokk, restoraniteenindaja, vastuvõtu administraator, IT- süsteemi administraator, trükkal, florist, graafiline disainer, keevitaja.

WorldSkills on ülemaailmne kutsemeistrivõistlus, kus võtavad erinevatel erialadel mõõtu parimatest parimad noored meistrid. WorldSkillsi kui organisatsiooni laiem eesmärk suurvõistluste korraldamise kõrval on kutseõppe väärtustamine ja selle kvaliteedi tõstmine üle maailma. Eesti on WorldSkillsi liige 2007. aastast, kokku on organisatsiooniga ühinenud 80 riiki üle maailma.

Iga võistlejaga on kaasas nende juhendaja, kes võistlusel on vajalik eksperdi ametis, hinnates oma erialal teiste võistlejate töid. Eesti esindusmeeskonda kuulub:

Florist (28) – võistleja Maris Paas (Räpina Aianduskool), ekspert Indrek Kaeli (Räpina Aianduskool)

Plaatija (12) – võistleja Markus Hanson (Tallinna Ehituskool), ekspert Meeta Heinaste (Tallinna Ehituskool)

Ehitusviimistleja (22) – võistleja Katrin Ansper (Tallinna Ehituskool), ekspert Terje Jaksen (Tallinna Ehituskool)

Kokk (34) – võistleja Märten Kadu (Tallinna Teeninduskool), ekspert Kristi Tiido (Tallinna Teeninduskool)

Restoraniteenindaja (35) – võistleja Karl-Kevin Miinpuu (Haapsalu Kutsehariduskeskus), ekspert Tiiu Parm (Teie Kelner OÜ)

Graafiline disainer (40) – võistleja Jaagup Susi (Tartu Kunstikool), ekspert Janika Nõmmela Semjonov (Tartu Kunstikool)

IT (39) – võistleja Gen Lee (Tartu Kutsehariduskeskus), ekspert Erko Pärna (Kehtna Kutsehariduskeskus)

Maastikuehitaja (37) – võistlejad Markus Vainu (Räpina Aianduskool) ja Matthias Veski (Tallinna Tehnikaülikool), ekspert Raili Laas (OÜ Yebisu Eesti)

Vastuvõtu administraator (56) – võistleja Liisa Meidla (Tallinna Teeninduskool), ekspert Kristi Tarik (Tallinna Teeninduskool)

Müürsepp (20) – võistleja Veiko Kook (Tartu Kutsehariduskeskus), ekspert Kaido Toobal (Tartu Kutsehariduskeskus)

Trükkal (11) – võistleja Jelizaveta Tšuvpilo (Tallinna Polütehnikum), ekspert Aivo Brenner (Tallinna Polütehnikum)

Keevitaja (10) – võistleja Artem Sapelkin (Tallinna Lasnamäe Mehaanikakool), ekspert Enn Helemäe (Tallinna Lasnamäe Mehaanikakool)

Betoonkonstruktsioonide ehitus (46) – ekspert Kaarel Oberschneider (Mapri OÜ). Kaarel sõidab kaasa, et õppida suurvõistlusest oma erialal ja anda panus eesti noorte oskuste arendamisel kodumaal.
Võistlejad valitakse rahvusvahelistele võistlustele nagu WorldSkills ja ka EuroSkills selle järgi, kui edukalt on nad osalenud riiklikel võistlustel. Eelmise aasta edukamatel võistlejatel oli võimalus pürgida selle aasta WorldSkillsile kui nad riiklikes kutsemeistrivõistlustes saavad täis teatud vajaliku punktisumma ja kvalifitseeruvad suurvõistlusele. Seejärel algab pikem ettevalmistusprotsess, mille käigus harjutatakse võimalikke võistlusülesandeid.

Eelmine WorldSkills 2017 aastal Abu Dhabis oli edukas. Eesti noored maastikuehitajad Mairold Mänd ja Erik Rüütel pälvisid esimest korda Eesti WorldSkills’i ajaloos medalivõidu ning tõid koju meeskondliku pronksmedali. Restoraniteenindaja Erik Tammeleht tuli 6. kohale ning teenis suurepäraste kutseoskuste eest kutsemeisterlikkuse medali. Kutsmeisterlikkuse medaleid antakse hea tasemel näitamisel neile, kes saavad kokku vajaliku punktisumma. Neid medaleid on tublid eesti noored koju toonud erinevatelt võistlustelt läbi aastate.

Võistlejad lendavad Venemaa suunas Tallinna Lennujaamast esmaspäeval 19. august kell 11.30 (kogunemine 9.30). Võistlejad tulevad tagasi 29. august, kell 10.30 hommikul.