Tartu Kutsehariduskeskus ärgitab maailma rohelisemaks õmblema

Tartu Kutsehariduskeskus kuulutas välja rahvusvahelise ideekonkursi „Sew to Zero“, mille käigus otsitakse nutikaid ja innovaatilisi lahendusi trükikanga taaskasutuseks. Projekti laiem eesmärk on tutvustada nulldisaini põhimõtteid ning kujundada õpilastes jätkusuutlikku ja keskkonnasõbralikku mõtteviisi.

Projekti eestvedaja, Tartu Kutsehariduskeskuse ilu- ja tekstiiliosakonna kutseõpetaja Helin Liivi sõnul sündis konkursi idee praktilisest vajadusest. „Meie poole pöördus Euroopa Parlamendi Büroo Eestis, kellel oli Euroopa Elamuskeskuse loomisest üle jäänud 30m2 korralikku ja tugevat trükikangast. Et jäägid on tekstiilitööstuses nagunii suur probleem, asusimegi otsima võimalusi, kuidas olemasolevat kangast kasutada ära nii, et jääkide hulk oleks minimaalne ning tulemus ühtaegu praktiline, kanga omadusi arvestav ja innovaatiline,“ selgitas Liiv.

Konkursi käigus on kõigil kutsekoolide õppuritel üle Euroopa võimalik esitada oma nägemus etteantud kanga kasutamiseks. Konkursil on võimalik osaleda nii individuaalselt kui kuni 5-liikmelise võistkonnaga. Rahvusvahelise konkursiga loodavad korraldajad kaasata ettevõtmisesse võimalikult palju noori ning saada eripäraseid ideid. Teisalt on see ka hea võimalus õpiprotsessi mitmekesistamiseks.

„Rahvusvahelised suhted on Tartu Kutsehariduskeskuse üheks prioriteediks olnud kogu aeg: meil on partnerkoole enam kui 50-s riigis. Ajal, mil meil ei ole võimalik pakkuda oma õpilastele õpirändeid harjumuspärasel moel, peame olema ka ise loovad leidmaks uudseid koostöövorme. Rahvusvaheline ideekonkurss on kindlasti üks selliseid,“ leidis Liiv.

Konkurss on suunatud kutsekoolide õpilastele erialast olenemata. „Tänased noored on väga keskkonnateadlikud ja valmis kaasa mõtlema ka teemadel, mis ei tõuku otseselt nende erialast. Küll aga oleme osalemist piiranud kutsekoolidega, et anda ka kutseharidusele laiemat kõlapinda. Me siiralt usume, et praktiliste oskuste õpe käsikäes raamatutarkusega annab meile just selliseid oskuslikke tegijaid, keda ühiskond enim vajab,“ sõnas Liiv.

Konkurss kestab kuni 30. aprillini ning konkursi täpsemad tingimused leiab ürituse FB lehelt

Võitjad avalikustatakse Euroopa päeval, 9. mail ning parimatest töödest valmib ka näitus. Konkursi läbiviimist toetab Euroopa Parlamendi Büroo Eestis.