Tartu Kutsehariduskeskuse toidukooli noored võidutsesid Kaunases

6.-10. detsembrini Kaunases peetud kutsevõistlustel kohtusid Baltikumi parimad toitlustuse ja toiduainete tehnoloogia õppijad. Tartu Kutsehariduskeskust esindanud 6-st õppijast said medali kaela koguni 5. Kokku toodi võistlustelt kaks hõbedat, kaks pronksi ning kuld.

Kokku võttis rahvusvahelisest võistlusest osa 18 õpilast kõigist kolmest balti riigist. Võistlused toimusid kokku kolmel erialal (kokk, pagar-kondiiter ja lihameister). Rinda pisteti nii soolaste suupistete, magustoitude kui ka saiakeste, küpsiste ja kookide ning lihavalmististe valdkonnas. Tooraineid olid eelnevalt ette antud ning lisaks pidid kokad ja pagar-kondiitrid suutma kohapeal oma retsepti lisada ühe võistluspäeva hommikul selgunud üllatustooraine. Tartu Kutsehariduskeskus oli võistlejatega esindatud kõigil kolmel individuaalvõistlusel.

Esikoha ning kõige säravama medali teenis kondiitrivõistlusel pagar-kondiitri eriala õppija Klaudia Asmus. Klaudia sõnul olid võistlusjärgsed emotsioonid laes: „See oli mu esimene võistlus. Ma ei uskunud, et võidan, sest mulle tundus, et esikoht läheb Leetu. See oli lihtsalt minu ja õpetaja päev.“ Klaudia lisas, et ehkki koolilõpujärgsed plaanid on veel lahtised, on kaugem siht juba paigas: „Olen kindel, et kunagi avan ma Tartus päris oma kohviku,“ kergitab ta tulevikuplaanidelt saladuseloori.

Klaudia juhendaja, meisterpagar Lilija Suburg hindas kõrgelt nii võistluse taset kui Klaudia sooritust. „Olen väga rahul nii õpilase tööga kui võistluse tulemusega. Tegelikult olin rahul juba kogu võistluseks ette valmistumise protsessiga. Klaudia tegi väga palju proovitöid ja lihvis oma erialaseid oskusi visalt ning kindlalt. Võistluse tase oli kõrgeim, mis ma seni kogenud olen,“ kinnitas Suburg ning tõi välja, et  Leedu ja Läti selgitasid võistluste käigus välja oma kandidaadid Euroskills ja Worldskills võistlustele, millest viimane on võrreldav kutsevõistluste olümpiaga.

Kondiitrivõistluse pronksmedali võttis Ester Paju (juhendaja Irina Võsar). Kokkade võistluselt toodi samuti kaks medalit: Laurina Pekka sai kaela hõbemedali ning Karolin Eliise Luur pronksi. Mõletmat tütarlast juhendas Markus Pärn. Lihameistrite võistlusel läksid võistlustulle Tanel Saimre ning Markus Koort, hõbemedaliga lõpetas võistluse Markus. Mõlema noormehe juhendajateks olid Kristi Luht ning Kamilla Lüdikainen.

Kutsevõistlused toimusid Baltic VET projekti raames. Tegemist on Eesti, Läti ja Leedu Erasmus+ koostööprojektiga, mille eesmärgiks oli välja töötada kutsevõistluse mudel toitlustus- ja toiduainete tööstuse valdkonnas  vastavalt EUROSKILLS ja WORLDSKILLS põhimõtetele. Projekti käigus töötati välja võistluste korraldamise käsiraamat, võistluseeskirjad ja hindamise nõuded ning korraldati kõrgetasemeline kutsemeistrivõistlus toiduainete tehnoloogia ja toitlustuse valdkonnas.